Jumanji -The Next Level

Bayılıyorum bu tür fantastik filmlere..Bu bilgi ile başlamak istedim ki okurken nasıl duygularla yazdığımı bilin isterim 🙂 efendim IMDB puanı 7.0 Metascore’da 58. Açıkcası 1995’deki ilk Jumanji’ye de 7.0 verildiğini düşünürsek bence biraz abartı bir puan olmuş . Benim puanım 6-6.2 (net bir şey söylemek zor.. zaten blog benim net olmak zorunda mıyım :))

Yani ilk film bence tam bir vizyon ve hayal gücü örneği idi. Kutu oyunu tarzı oyunun bulunması, çocukların bunu oynamaya başlaması vs gerçekten kurgusal olarak çok gerçekti. Beni Jumanji’nin yeni filmlerinde en çok hayal kırıklığına uğratan kısmı olayın PS gibi bir konsepte dönmüş olması.. Ne alaka… o oyunun mantığı çoook eskilerden geliyor olması, birileri tarafından bulunmaması için saklanması sonra da birileri tarafından bulunması. Video oyunu olması bence bu hikayeyi bozmuş. Tabii senarist günümüz çocukların kutu oyunu oynamayacaklarını düşünmüş olmalı ama benim fikrim bu konsepti saklamalıydı. Bir diğer eleştirim de yaratıcılık kısmı ile ilgili. Tamam anlıyorum hayal gücünün sınırı olmasa bile sinema sahnesinin bir sınırı var. Ama yinede neredeyse 15 sene önce çekilen versiyon daha yaratıcı ve daha vurucuydu. Daha kozmik şeyler, daha çok gerçek dışılık görmek isterdim. “Uncharted” ya da “God of War” oynayanlar bilir bence oyle birşeyler olmalıydı. Madem bir oyunun içindeler “sky is the limit”

Ama filmin en sevdiğim kısmı Danny DeVito’yu tekrar izlemek oldu. Her nekadar filmin çoğunda kendi görüntüsünde olmasa da (zaten o yaşta nasıl olabilir :)) yinede replikleri onun söylediğini bilmek bile insana onu izliyormuş izlenimi veriyor. Tabiki Danny Glover’da ayrı bir renk katmış. Bu film IMDB’den 7 aldı ise bence sebebi bu 2 şahsı muhterem… Bir tanıdık simada Rory McCann nami diğer “game of Thrones”‘daki “the hound”.. Ama açıkcası biraz üzüldüm adam yine acımasız bir rolde.. Tipi tabii çok müsait.. Neyse artık başka filmlere… Bu arada bir sahnede Danny Devito Jumanji’ye geldiğinde söyle diyor “eklemlerim, kemiklerim muhteşemler” bu repliği dinleyince ben “daha 35 yaşındayım ve benim eklemlerim, kemiklerim şimdiden ağrıyor ne olacak benm bu halim :)”

Son söz olarak Jumanji işte nekadar eleştirilerim olsa da 2.5 saat izlettirdi… Bitirirken yine filmden bir alıntı yapayım. “Yaşlılık berbat bunun aksini söyleyenin ağzına bir şaplak indir” söylememi ile başlayan film sonunda “Yaşlılık harika birşey bir sürü güzel şey yaşadığın için minnettar oluyorsun” kıvamında bir cümle ile son bulan filmde benim son söz olarak çıkarırım ise çalışan demir ışıldar ve buna benzer birçok deyim-atasözünün alt metni.. Varsa bir uğraşınız yaşın ne önemi var:)

Yazar:

En çok yaptığı film-dizi izlemek olan biri olarak fikirlerimi paylaşabileceğim birilerinin olduğu umuduyla...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s